Skip to main content

Jak przetrwać jesień i zimę? Co robić żeby nam się chciało gdy za oknem szaro?

Jak oszukać nasz umysł gdy jesienna aura próbuje oszukać nas? Odkryj 14 sposobów na przetrwanie i oszukanie jesienno-zimowej aury.

Gdy zaczyna się jesień a potem zima poziom naszej energii często spada. Jest to spowodowane głównie mniejszą liczbą godzin słonecznych w ciągu dnia oraz znacznie krótszym dniem niż wiosną oraz latem. Deszczowe lub pochmurne i wietrzne dni nie ułatwiają nam życia a powodują dodatkowo, że jesteśmy zdezorientowani, senni, brak nam motywacji i energii do działania.

Jak zatem utrzymać poziom motywacji i energii, który mamy na wiosnę i lato? Jak poradzić sobie z wykonywaniem tej samej liczby zadań w pracy i w domu skoro nie mamy tyle energii i werwy do działania? Poniżej opisuję kilka sposobów na przetrwanie jesieni i zimy. Wypróbuj je a poczujesz różnicę!

 1. Wstawaj i kładź się spać o tych samych porach co latem – Łatwo jest wstać gdy za oknem o godz. 5 rano świeci słońce i robi się jasno. Znacznie łatwiej jest pójść spać o północy gdy widać do godz. 21. Ale co zrobić, gdy słońce wstaje o godz. 7 lub 8 rano i chowa się już o godz. 16 (zimą). Poniżej dowiesz się kilku trików jak oszukiwać swój umysł i organizm, żeby zachować swój rytm dnia. Jeżeli zachowasz swój rytm dnia i liczbę godzin aktywności jak latem to przynajmniej w teorii będziesz mieć tyle samo czasu na wykonanie tych samych zadań co latem lub wiosną.
 2. Energetyzuj ciało porannymi ćwiczeniami – zacznij poranek od ćwiczeń, które podniosą Twój poziom energii oraz tętno. Wystarczy nawet 5 minut, żeby odechciało Ci się dalej spać. Spróbuj najpierw delikatnie się porozciągać. Rozciągnij całe ciało. Szyja, ramiona, plecy, nogi. Następnie możesz wykonać serię lub dwie przysiadów po 20-30 przysiadów. Potem możesz zrobić jeszcze kilka wyskoków w górę. Następnie zrób 15-20 pompek. Możesz też wykonać serię pajacyków lub wyrzutów nóg do tylu. Wybierz dwa lub trzy ćwiczenia, które lubisz i rób je codziennie rano. Dzień w dzień. Również w weekendy. Również po imprezie 😉. Wtedy szybko wejdzie Ci to w nawyk i będziesz to robić z automatu.
 3. Spróbuj medytacji – dobrym sposobem na szczęśliwsze poranki jest medytacja. Wystarczy 5-10 minut. Jeżeli nigdy nie praktykowałeś/łaś medytacji nie bój się. Jak zawsze znajdziesz aplikację na swój telefon, która poprowadzi Cię przez Całą medytację. Możesz wypróbować np. tą aplikację https://www.headspace.com. Wiele znanych osób, które odniosły ogromne sukcesy w życiu, czy to finansowe czy duchowe, stosuje jakąś formę medytacji. Warto więc spróbować.
 4. Pamiętaj o uśmiechaniu się – uśmiech jest ważny. Daje sygnał naszemu organizmowi, że jest super! 😀👍Więc gdy wstaniesz już z łóżka to zacznij swój dzień z uśmiechem. Uśmiechnij się szeroko do siebie w lustrze a potem z uśmiechem na twarzy wykonaj poranne ćwiczenia. Keep smiling 😃
 5. Wypróbuj zimny prysznic – Tak wiem co sobie teraz myślisz. Zimny prysznic po wyjściu z ciepłego łóżka, gdy za oknem panują mało „ludzkie” warunki. A jednak. Zimny prysznic pobudza nasz organizm. Przetestuj a uwierzysz 😉 Zacznij od normalnej ciepłej temperatury i stopniowo ochładzaj wodę. Dojdź do takiej temperatury, że będzie Ci już trudno wytrzymać. Wytrzymaj jedną minutę.
 6. Dbaj o lekkie i pełne energii posiłki – Jak zawsze dieta jest jednym z kluczy do naszego funkcjonowania i dobrego samopoczucia. Wraz z mniejszymi temperaturami powietrza staraj się zbytnio nie rekompensować tego bardziej tłustymi posiłkami. Dbaj o lekkie i energetyczne posiłki. Zadbaj o odpowiednią ilość białka , żeby Twoje mięśnie miały paliwo. Wyobraź sobie sytuację: Na dworze ciemno jak w nocy, choć to dopiero 17 godzina. Temperatura w okolicach zera. W pokoju ciepło od grzejników. Ty zjadasz ciepły i obfity posiłek. Zdecydowanie za duży i zdecydowanie za tłusty. Nadmiar kalorii, węglowodanów oraz tłuszczy sprawiają, że najlepiej pójść spać do łóżka. Nie jesteś w stanie wykonać nic. A jeszcze tyle jest do zrobienia…Nie chcesz takiej sytuacji, choć dla wielu staje się to standardem jesienią i zimą. Musisz oprzeć się pokusie ciężkiego posiłku. Najlepiej gdy nie nasycisz się do końca. Wtedy będziesz mieć na prawdę dużo energii.
 7. Wypróbuj lampę antydepresyjną – Brak słońca skutkuje obniżeniem naszej energii i często tak zwaną „depresją zimową”. Żeby temu zapobiec i sztucznie uzupełnić niedobory światła słonecznego zaleca się stosowanie specjalnych lamp, które emitują światło o wartości do 10000 luxów. Przeciętna lampa w pomieszczeniu emituje tylko ok 500 luxów. Poranna i wieczorna sesja przy takiej lampie pozwoli Ci w zachowaniu odpowiedniego rytmu dobowego.
 8. Bierz Vit. D i coś na odporność – uzupełnij swoją dietę w dodatkową witaminę D, która zwana też jest „witaminą szczęścia”. Wytwarza się naturalnie gdy jesteśmy wystawieni na działanie słońca. Gdy brak słońca to i poziom wytwarzania witaminy D jest mniejszy. Zapobiegnij również przeziębieniu, przyjmując zapobiegawczo rutynę oraz witaminę C.
 9. Gdy spada Ci energia pobudzaj się serią szybkich rozgrzewek – Najlepszy sposób na pobudzenie się i wykrzesanie z siebie dodatkowej energii bez względu na porę roku i dnia to dynamiczne ćwiczenia. Może Ci się wydawać to czasami dość nie intuicyjne ale tak jest. Gdy czujesz się sennie, ospale lub po prostu bez energii, szybka seria dynamicznych ćwiczeń pozwoli na nowo cieszyć Ci się życiem 😉 Przysiady, pompki, pajacyki, skip A i skip C, skakanka. Wybierz co jest dla Ciebie wygodne i działaj. Nawet 30 sekund dynamicznych ćwiczeń może dać Ci ten dodatkowy zastrzyk energii. Stosuj takie szybkie rozgrzewki nawet kilka razy w ciągu dnia. Poprawisz sobie krążenie i dodasz energii. Dbaj przy tym o lekkie posiłki a będziesz zawsze w stanie wykonać krótką serię takich ćwiczeń. Ciężki i pełny brzuch wtedy Ci nie przeszkodzą.
 10. Ćwicz codziennie min. 30 min. Musisz się spocić i ciężko łapać oddech – Znajdź czas na dłuższe ćwiczenia. Bieganie, rower, cross-fit, praca z ciężarami, gry zespołowe. Cokolwiek co sprawia Ci radość i powoduje pot na ciele i wysokie tętno. To jest ta ekstra dawka codziennej energii. Taka aktywność fizyczna ma wiele zalet. O tym na pewno już wiesz. Ale szczególnie dobrze o nią zadbać, gdy nie sprzyjają warunki atmosferyczne i szybko robi się ciemno. Wysiłek fizyczny wtedy oprócz dodatkowej energii, doda Ci również więcej szczęścia i poprawi ogólne samopoczucie i sprawi, że będziesz myśleć bardziej pozytywnie i optymistycznie. To olbrzymia dawka motywacji do wszystkiego.
 11. Nakręcaj się pozytywną i pobudzającą muzyką – Daj ponieść się muzyce. Zacznij tańczyć do muzyki w swoim domowym zaciszu lub biurze/gabinecie. Słuchanie energetyzującej i pobudzającej muzyki na odpowiednio głośnym poziomie ma podobny pozytywny wpływ co umiarkowana i ciężka aktywność fizyczna. Dodaje Ci kopa i sprawia, że czujesz się szczęśliwiej. Pobudzaj się więc taką muzyką przynajmniej raz dziennie. Najlepiej rób to gdy przychodzi Ci kryzys energetyczny lub mentalny. Nie czekaj do weekendu żeby poszaleć. Szalej na codzień. Wystarczy kilka utworów, 10-15 minut i jesteś pozytywnie nakręcony/a.
 12. Miej wewnętrzną pogodę ducha i bądź optymistą – Ćwicz w sobie pozytywną pogodę ducha. Noś w sobie wewnętrzną pogodę a będziesz mieć więcej energii i mniej stresu. Na pewno mogą Ci pomóc w budowaniu własnej pogody ducha medytacja oraz czytanie stoicyzmu. Ostatnio ukazała się fajna książka z stoicyzmem na każdy dzień roku. https://onepress.pl/ksiazki/stoicyzm-na-kazdy-dzien-roku-366-medytacji-na-temat-madrosci-wytrwalosci-i-sztuki-zycia-ryan-holiday-stephen-hanselman,stoicy.htm
 13. Polub zimowe sporty i zacznij widzieć więcej pozytywów z tej pory roku – Żeby odsunąć jak najwięcej negatywnych myśli o jesieni i zimie warto polubić zimowe sporty. Wtedy będziesz wręcz czekać na pierwszy śnieg i szybciej pogodzisz się ze wszystkimi minusami jakie oferuje ta pora roku. Jazda na sankach, narty, deska, łyżwy. Wypróbuj wszystkiego. Być może załapiesz bakcyla na któryś z zimowych sportów.
 14. Korzystaj z kąpieli w saunie – Sauna ma wiele pozytywów. Jednym z nich jest to, że możesz się w niej porządnie wygrzać. Poza tym możesz się zrelaksować i powdychać zdrowotnych olejków eterycznych, które wzmocnią i uodpornią Twój organizm. Regularne stosowanie sauny sprawi również, że zwiększysz swoją wytrzymałość, wydolność i poprawisz swoje wyniki w sporcie, który uprawiasz.

Mam nadzieje, że któryś z omówionych tutaj sposobów szczególnie przypadnie Ci do gustu. Jeżeli masz jakiś swój niezawodny sposób na przetrwanie jesieni i zimy (oprócz wyprowadzki do ciepłych krajów 😆) to podzieli się nim w komentarzach.

Damian Bezak

Tu wkrótce pojawi się mój krótki opis...

Leave a Reply

Select your currency
EUR Euro