Jakie jest najlepsze obuwie do pracy przy biurku na stojąco?
Zastanawiasz się jakie dobrać obuwie do pracy przy regulowanym biurku w pozycji stojącej? Przeczytaj ten artykuł a wszystko się wyjaśni.
Idealnie byłoby w ogóle nie wybierać obuwia. Najlepiej dla naszego zdrowia byłoby pracować na boso. Jeżeli pracujesz z biura domowego to staraj się jak najwięcej pracować i chodzić na boso. Jeżeli nie masz takiej możliwości to wybieraj zawsze obuwie z płaską podeszwą i minimalną amortyzacją.
Buty z płaską podeszwą są optymalnym wyborem w realnym świecie. Jeżeli szukasz stylowych butów do pracy to staraj się wybierać takie, które maja płaską podeszwę, palce na tej samej wysokości co pięty, odpowiednio szeroki przód by nie powodować ucisku palców u stóp oraz na tyle elastyczną podeszwę by z łatwością dało się ją wygiąć w rękach. W ten sposób stworzysz odpowiednie warunki dla swoich stóp oraz całego ciała.
Jeżeli lubisz robić dobre wrażenie przy wejściu do pracy lub masz umówione spotkanie w ciągu dnia pracy to zabierz swoje buty wizytowe oraz buty do pracy na co dzień. Możesz przychodzić w butach wizytowych oraz zakładać je na spotkania a w pozostałym czasie zmieniać na wygodne i odpowiednie buty z płaską podeszwą.
Spędzaj w wysokich obcasach oraz butach wizytowych z podniesioną piętą jak najmniej czasu. Co powodują wysokie obcasy? Stosując często taki rodzaj obuwia musisz liczyć się z wieloma dysfunkcjami w budowie i mechanice Twojego ciała. Podniesiona pięta powoduje skrócenie adaptacyjne łydek i ścięgien Achillesa. Powoduje to, że zaczynasz chodzić kaczym chodem i układać stopy na zewnątrz. Poza tym, chodzenie w szpilkach i wysokich obcasach przesuwa środek ciężkości ciała do przodu i zmusza kręgosłup do pogłębionej lordozy. Takie buty wpływają bardzo negatywnie na stan stóp, sposób poruszania się i postawę ciała.
Buty z grubą i miękką podeszwą, takie jak obuwie sportowe też nie są najlepszym wyborem do chodzenia i pracy na co dzień. Jeżeli nie potrzebujesz dodatkowej amortyzacji (tak jak w przypadku biegania czy ćwiczeń) to nie korzystaj z niej. Buty z grubą i miękką podeszwą są jak noszenie cały czas grubych rękawic na rękach. Musisz cały czas kompensować brak poprawnego ułożenia dłoni. To samo tyczy się obuwia z grubą i miękką podeszwą. Ogranicza mocno zakres ruchu stawu skokowego i wpływa negatywnie na mechanikę chodzenia.
Na czym stać? Najlepszym wyborem będzie powierzchnia ani nie za twarda, ani nie za miękka. Beton czy płytki mogą powodować nadmierne zmęczenie stóp, nóg i kręgosłupa oraz utrudniać częstą zmianę pozycji w trakcie pracy. W takim przypadku spróbuj zastosować jakiś dywanik lub matę korkową lub specjalną matę antyzmęczeniową.
Jeżeli stoisz na panelach drewnianych lub cienkim dywanie to nie musisz stosować już żadnej dodatkowej amortyzacji. Taka nawierzchnia będzie odpowiednia. Najlepsza jest taka, która pozwala Ci stabilnie i pewnie stanąć więc nie przesadź z grubością dywanu typu „shaggy” bo będziesz szukać dobrego podparcia i kołysać się na stopach.
Podsumowując :
- gdy tylko możesz pracuj na boso (lub zaopatrz się w obuwie typu „five fingers”, „pięciopalczaste” )
- wybieraj buty z płaską i odpowiednio elastyczną podeszwą
- unikaj chodzenia w obcasach i butach wizytowych (traktuj je jako obuwie zmienne)
- unikaj chodzenia w butach z wysoką i miękką podeszwą
- wybierz odpowiednio twarde podłoże – jeżeli stoisz na betonie lub płytkach zaopatrz się w cienki dywan lub matę antyzmęczeniową, nie przesadzaj z grubością dywanu, żeby zachować odpowiednie podparcie dla stóp, jeżeli pracujesz na panelach drewnianych lub wykładzinie dywanowej to nie musisz nic więcej robić, jest to odpowiednio twarde podłoże.
W jakim obuwiu na co dzień pracujesz? Dbasz tylko o wizerunek i styl, czy o zdrowie też? A może udało Ci się znaleźć złoty środek. Podziel się w komentarzach?
Bardzo bolą mnie pięty podczas stania przy biurku. Czy związane jest to z moją postawą lub wadą kręgosłupa?
Witaj Julio,
Spróbuj stać w płaskim wygodnym obuwiu lub na boso jeżeli masz taką możliwość. Stój na czymś co daje trochę amortyzacji, cienki dywan, lub mata antyzmęczeniowa. Potestuj przez kilka dni i zobaczysz czy będzie jakaś poprawa.
Jeżeli natomiast stosujesz się już do tych wskazówek i nadal nie widzisz poprawy to rzeczywiście może to być związane ze złą postawą lub po prostu z uwarunkowaniami w Twojej budowie. Zachęcam wtedy Ciebie do odwiedzenia dobrego fizjoterapeuty, który obejrzy Twoją postawę i sposób w jaki się poruszasz. Zaleci wtedy ćwiczenia korygujące, które powinny dać Ci poprawę i zniwelować ból pięt.
Pozdrawiam
Damian